Poniżej przedstawiamy popularne metody stosowane celem wyłudzenia środków finansowych.
Bądź ostrożny na każdym kroku!
1.Phishing – wiadomości z fałszywymi linkami
Oszuści tworzą fałszywe strony często do złudzenia podobne do prawdziwych stron danych firm, a następnie różnymi sposobami (w tym: e-mail, SMS, komunikatory internetowe) wysyłają wiadomości z linkiem. Wiadomości te w różny sposób zachęcają do skorzystania z linku. Po wejściu w link wyświetla się strona internetowa (często bardzo starannie przygotowana), która wymaga zalogowania lub podania swoich danych. W ten sposób oszuści wyłudzają dane dostępowe.
Uwaga!
- Nie klikaj w linki przysłane od nieznanych osób/ z nieznanych adresów.
- Nie podawaj żadnych danych na stronie, w którą wszedłeś przez link z wiadomości.
- Weryfikuj nazwę strony na którą wchodzisz. Często witryna wygląda łudząco podobnie do prawdziwej strony firmy, jednak w linku widać inne nazwy (przypadkowe litery, znaki specjalne).
- Jeśli nie jesteś pewny czy widomość, którą dostałeś jest prawdziwa, zadzwoń na infolinię danej instytucji lub do osoby, którą znasz w tej instytucji (np. sprzedawca w SKOK, w której jesteś członkiem ) i zapytaj czy wysyłali taką wiadomość.
2. Fałszywe inwestycje – fałszywe strony do inwestowania
Oszuści publikują reklamy w internecie, zachęcające do inwestycji w celu szybkiego wzbogacenia się. Oferty te najczęściej oferują zyski, które wysokością znacząco odbiegają od oferty rynkowej. Celem uwiarygodnienia w ofertach używane są częstokroć wizerunki znanych postaci (np. ze świata sportu, polityki) by stworzyć pozory godnej zaufania inwestycji. W pierwszym kroku oszuści próbują pozyskać nr telefonu, aby kontaktując się, spróbować namówić potencjalną ofiarę na zainstalowanie aplikacji (która według oszusta będzie niezbędna by dokonać inwestycji) lub będzie rzekomo służyć do wysłania pieniędzy.
Uwaga!
- zanim postanowisz dokonać inwestycji na danej stronie zweryfikuj że jest to strona należąca do danej instytucji,
- nie daj się skusić na niewiarygodnie wysokie zyski,
- nie instaluj żadnych aplikacji o które prosi Cię rozmówca.
- nie przelewaj środków na nieznane konta.
- nie podawaj danych na nieznanych Ci stronach.
Pamiętaj!
Oszuści często oferują oferty zbyt korzystne finansowo, by były prawdziwe oraz wywierają presję „oferty ograniczonej czasowo”, byś nie zdążył zastanowić się nad swoją decyzją.
3. Fałszywe faktury – fałszywe faktury, które do złudzenia przypominają prawdziwe
Oszuści wybierają popularne firmy, od których większość z nas otrzymuje faktury/rachunki do zapłaty (dostawcy mediów, dostawcy usług telefonicznych itp.). Faktury te wyglądają łudząco podobnie do prawdziwych.
Pamiętaj!
- zawsze patrz na nazwę podmiotu, który przysłał rozliczenie. Jeśli jest inny niż w ubiegłym miesiącu upewnij się w danej firmie, że to oni przysłali to rozliczenie.
- weryfikuj czy zgadza się numer konta bankowego.
4. Vishing – telefoniczne wyłudzenie danych
Oszuści w celu pozyskania zaufania podają się za osoby/podmioty powszechnie znane np.służby (policja) lub z usług których korzystamy np. instytucje finansowe czy dostawcy np.mediów (telekomunikacja, energia itp). W trakcie rozmowy proszą o podanie szeregu danych lub o instalację jakiejś aplikacji.
Uwaga!
Oszust może dzwonić z numeru, który znasz!
Aktualnie dostępne technologie pozwalają oszustom podszywanie się pod różne numery telefonów. Jeśli nie rozpoznajesz rozmówcy, skontaktuj się z firmą za którą podaje się dzwoniący, aby upewnić się czy to na pewno pracownik danej firmy się z Tobą kontaktuje.
Pamiętaj!
- Nie podawaj swoich danych, w szczególności takich jak login i hasło do konta,
- Nie instaluj żadnych aplikacji, o jakie prosi Cię rozmówca w trakcie takiego połączenia,
- Nie podawaj danych karty płatniczej.